Tartu Loodusmaja talvelaager

8.-10. veebruaril toimus Taevaskojas Tartu Loodusmaja geoloogia- ja keskkonna-, zooloogia- ja loodussõbraliku matkamise huviringide talvelaager.

Kui olime kõik vajalikud asjad ja õpilased Tartu Loodusmaja juurest peale võtnud, siis suundusime Taevaskotta.  Juba bussis algas tubadesse jagamine ning kõigi kaasamine sellesse suurde protsessi, mis vahepeal tekitas paraja kaose,  aga lõppes õnneks kõigi jaoks hästi. Kui olime ilusti kohal ja ennast tubades lahti pakkinud  ning majas ringi uudistanud, siis suundusime seminariruumi, kus loodussõbraliku matkamise õpetaja Liisa Veerus õpetas meile interaktiivset tähevaatlust programmiga Stellariumi.  Taevas oli pilves ja sadas paksu lund ning seetõttu ei saanud reaalselt tähevaatlust teha. Liisa näitas meile tähti ja galaktikaid ning tutvustas, kuidas  Stellariumi programmi kasutada. Ta õpetas meile tähtkujusid, kust neid taevas leida ja kuidas on nende nimetused nii rahvusvaheliselt kui ka eesti keeles.  Samuti rääkis Liisa oma vaatluskogemusest ning mida tähendab “valgusreostus” ja “valgusterror”. Valgusreostus on linnavalgustuse poolt tekitanud olukord, mille tõttu ei näe linnas enamikku tähti. Valgusterror on siis, kui tähevaatleja on tükk aega öösel taevast vaadelnud ning ta silmad on pimedusega ära harjunud, kuid äkki tuleb kusagilt auto, mis valgustab silmi. Seejärel näeb vaatleja taevas vaid valguslaiku.

Hiljem mängisime mänge, kus pidime kõikide laagriliste nimed meelde jätma. See oli raske, kuna meid oli laagris peaaegu 40. Hiljem mängisime “Psühholoogi” ja “Maffiat”, mis tekitas palju põnevust. Õhtul mängisime kaarte ja suhtlesime teiste ringide õpilastega nagu laagrile kohane.

Hommikul peale sööki jagunesime gruppidesse. 1. ja 2. grupp läksid tõukekelgumatkale, 3. grupp läks maalima talvist kuusemetsa. Tõukekelgumatka giid õpetas meile, kuidas kelku juhtida. Matk oli väsitav, kuid põnev, sest nägime Taevaskoja erinevaid paiku ja kohalikku loodust, mis oli paksu ja värske lume tõttu väga kaunis, aga haakus ka korralikult kelgu külge. Samuti näitas matkagiid meile lumel olevaid loomade jälgi ja rääkis meile kohalikust elukeskkonnast. Matka käigus saime tuttavaks teiste ringide õpilastega ja imetlesime kaunist loodust, mida sai pildistatud päris korralikult.

Kuna Ahja jõgi oli jäävaba, oli juba kaugelt kuulda vee kohinat, mis oli väga hea vaheldus tavalisele linnamürale ja tekitas mõnusa tunde. Jõudnud kelkudega Suurde Taevaskotta, tegime seal ühe pikema pausi. Poisid hakkasid kohe lumepalle voolima ja neid jõkke viskama. Kuna puudel olid peas lumemütsid, siis sai teha ka võrratuid pilte.

Peale 2,5 tundi metsas olemist tahtsid kõik end voodisse visata ja jalgu puhata, sest tegemist oli päris korraliku trenniga, kus sai korralikult higistada. Meie puhkamine jäi aga  lühikeseks, kuna Taevaskotta jõudsid uued õpilased. Nüüd läksid 3. ja 4. grupp tõukekelgumatkale.  Esimene grupp läks õpetaja Aivo Tammega loomade jälgi õppima, teine grupp läks talvist kuusemetsa maalima. Peale maalimist tegime vahetust. Aivo Tamm õpetas meile loomade jälgi ja kuidas neil vahet teha. Peale jälgede õppimist läksime metsa loomade jälgi otsima. Kuna öösel oli paksu lund sadanud, nägime ainult värskeid kitse ja koera jälgi. Õhtu möödus traditsiooniliselt: päris paljud mängisid kaardimänge, mõned õpilased lugesid raamatuid, õpetajad valmistasid ette järgmist laagripäeva ja hiljem sai koos õpilastega lauldud.

Järgmisel päeval oli meil metsas orienteerumismäng, mis oli geoloogiaringi õpilaste poolt korraldatud. Me kogunesime hommikul saali  ning jagunesime kuude erinevasse gruppi. Igale grupile andsime orienteerumiseks kaardi ja ämbri vajalike asjadega. Esimesed 3 ülesannet pidid kaks võistkonda lahendama koos, edasi töötas iga meeskond iseseisvalt. Igas punktis oli 1 tava-ja 1 fotoülesanne ning 1 küsimus, kas Taevaskoja või sealse looduse kohta. Kuna vahepeal tekkis tunne, et taevas otsutab kõigega alla sadada, siis olime kaetud väga suurte “lumelärakatega”, mis tegi meie õigete vastuste paberid läbimärjaks ja raskesti kirjutatavaks, mille tõttu oli korraldajatel hiljem raskusi õigete vastuste väljalugemisega. Samas kõigile orienteerumine meeldis.

Laagri lõpus andsime parimatele auhindu ja küsisime tagasisidet ning … pakkisime matkakotid korralikult.

Teksti autorid: geoloogia ja keskkonna huviringi õpilane Katrin Kello ja õpetaja Ott Maidre.

Piltide autorid: Katrin Kello, Merlin Grosberg, Mirjam Grosberg.