Tartu Loodusmaja linnuklubilastel linnud pihus

Tartu Loodusmaja linnuklubilastel linnud pihus

Kuidas üldse ühele linnule rõngas jala külge käib? Ja milleks teda rõngaga ehtida? Laupäeval, 6.oktoobril kuulsid Loodusmaja noored Linnuklubi liikmed Kabli linnujaamas, et lind kannab rõngast oma jala küljes eesmärgil, et meie ta teekonda ja sihtkohta jälgida saaks. Kuna Kabli linnujaamas sai töö alguse juba 1969.aastal, siis on aastaid kestnud linnupüük ka heaks meetodiks lindude arvukuse muutuste jälgimiseks. Samuti annavad linnud kiiret ja odavat informatsiooni keskkonnaseisundi muutuste kohta.

Et rõngas linnule jala külge panna, tuleb lind enne kinni püüda. Kablis on lindude püügiks Helgolandi tüüpi mõrdpüünis ja loorvõrgud. Sel oktoobripäeval, keset hoogsat rännet, said linnuklubi liikmed oma käega pöialpoisse, sabatihaseid jt värvulisi püünisvõrkudest välja harutada ja neid oma pihus hoida. Vaadelda lindu nii lähedalt ja tunda ta südame tukslemist oma sõrmede all on iga väikese ja suure linnu-uurija jaoks eriline elamus. Proovisime määrata linnu vanust, sugu ja tema üldist seisundit ning lõpuks talle rõngas jala ümber sokutada. Seepeale lind peost lahti lasta, et ta saaks rõõmsalt oma tegemisi jätkata nagu polekski midagi juhtunud.

Linnuklubilased olid hakkajad ja rõngastamine sai kiirelt kõigile käppa. Lõunasöögi otsustasime süüa Kabli jaama kõrval olevas vaatlustornis. Viisime kaasavõetud toidupakid üles torni ja einestasime, vaadeldes sügistormist merd.

Hiljem matkasime Kabli looduse õpperajal ning vaatlesime sealseid pesitsuspaiku ja taimi. Rajale jäid ka renoveerimisel olev Kabli loodusmaja ja mänguväljak. Viimase leidmine tekitas kõigis kohe eriti palju elevust. Kuid kuna ilm tõmbus järjest tuulisemaks ja vihmasemaks, nii et linnudki olid varju tõmbunud ja meil ei õnnestunud neid enam liikvel näha, keetsime ja jõime teelemineku teed ja sõitsime Kablist Võrtsjärve äärde. Seal tegime peatuse, ronisime Jõesuu vaatlustorni, imetlesime sügisrändel olevaid linde ning sõitsime edasi Ilmatsalu matkarajale. Jõudsime sealse linnutornini välja ja täitsime taas innukalt rahvusvahelise linnuvaatluspäeva Birdwatch nimestikke. Kuna ilm ei olnud vaatluseks eriti soodne, siis ei saanud meie nimekiri küll väga pikk, aga nägime siiski 2084 lindu 37 liigist. Tagasi Tartusse jõudsime alles hilisõhtul. Väsinud, kuid rahulolevaina.

Suured tänud Jaak Tammekännule meid Kablis vastu võtmast!

 

Kirja pani Elo Hermann

Pildistasid Elo Hermann ja Merlin Grosberg