Talvefestival valgustas loodusmaja parki

15. veebruaril toimus Tartus loodusmaja, Loomemajanduskeskuse ja Lille Maja ühine Talvefestival. Talv ise sel aastal kohalolekuga väga ei hiilanud, aga vaatamata sellele tehti plaan teoks.

Loomemajanduskeskuse saalis oli  terve päev avatud Unistuste kohvik, kus kõigile hõrgutistele kehtis üks kriteerium – hindu pole. Kauba eest maksta tuli täpselt nii palju, kui ise maksta tahtsid. Kõik ülla eesmärgi nimel: jagada inimestele unustamatu emotsioon ning liikuda samm lähemale siili purskkaevu taastamisele.

Lille Majas pakuti pannkooke ning meisterdati plekkpurkidest laternaid.

Loodusmaja oli esindatud päris mitmel rindel. Tegevusi jätkus nii loodusmaja siseruumidesse, kui ka pargialale. Varakult alustati taaskasutust propageeriva laternate töötoaga, et pimeduse saabudes loodusmaja ümbrus täita valgussäraga. Ürituse lõppedes polnud lähiümbruses ühtegi kivi või kõrgemat kohta, mida poleks krooninud laste kätetöö.

Pilt

Pargipoolel jagus tegemisi seinast seina. Vastavalt soovile oli võimalik läbida minimatkarada – kas suure seljakotiga või ilma, jäi igaühe enda otsustada. Kõiki osavõtjaid ootas raja lõpus ka väike auhind.

Eraldi punkt oli avatud linnu- ja loomahuvilistele. Luubi all olid põhilised liigid, keda meie lähiümbruses talvel võib kohata. Tutvustati nende igapäevast „menüüd“ ning jagati soovitusi, keda millega toita või kas üldse toita. Lisaks oli võimalus „pidusöögi“ jääke uurides määrata erinevaid linde ja loomi.

Pilt

Mingil hetkel oli terve park täis auravate kruusidega inimesi. Kõigil, kellele külm kontidesse pugema hakkas, oli võimalus kiirelt soojavarusid täiendada teega, mida  erinevatest maarohtudest otse lõkkel keedeti.

Talviste eksperimentide alal toimetasid laborikitlites kaks loodus- ja keskkonnauuringute huviringi neiut, kes vaatlesid digiluubiga lumehelbeid (õigemini seda, mida talve ootamatu lahkumine endast maha jättis),  korraldasid erinevaid eksperimente kuiva jääga,

Pilt

täitsid kogu katsete ala paksu tossuga ning lasid vabatahtlikel segada kokteili „cola light & mentos“.

Pilt

Kui väljas oli juba piisavalt pime, süütas oma prožektori varjuteater. Lastel oli võimalik ise katsetada erinevaid viise varjude tegemiseks. Kes soovis, sai erinevaid linde-loomi luua vaid oma käsi kasutades. Kellel fantaasiast puudu tuli, sai spikerdada juba varem lava taha valmis seatud plakatilt. Samal ajal said kõik soovijad katsetada erinevate pabernukkude ja muu inventariga, mis võimaldas maha mängida juba terve etenduse. Ürituse lõpuks oli rekvisiidikast tühjaks kraamitud ning kõik plakatielukad ellu äratatud.

Peale kella 18.00 kolis festival üle Kaubamaja-esisele liuväljale ning jätkus jäädiskoga.

Festivalimuljeid vahendas Tartu Keskkonnahariduse Keskuse praktikant Kaspar Dobrus.

Pildid: Kaspar Dobrus ja Elo Hermann