Soovitusi tubasteks kevadõhtuteks

Kuigi talv hakkab juba läbi saama, on õhtud veel pimedad ning siis on paras aeg mõnda head raamatut lugeda või huvitavat filmi vaadata. Niiviisi on tuju hea ja ei ole igav.

Tekib küsimus: millist raamatut lugeda või mis filmi vaadata? On palju erinevate žanritega raamatuid, nende seas ka loodusest kõnelevaid teoseid. Filmidega on sama lugu. Nende kõigi vahel on väga raske valida. Seepärast ongi siin mõned raamatu- ja filmisoovitused.

Filmid:

  • „Free like a crane“. Film sookure „Ahja 5“ rändeteest on valminud tihedas koostöös maaülikooli juhtivteaduri Aivar Leitoga. Filmi peategelane on Eesti sookureuurijate poolt satelliitsaatjaga varustatud sookurg „Ahja 5“, kelle rändetee jälgedes liigutakse Eestist läbi Euroopa ja Lähis-Ida Etioopiasse. Kõigis neis maades on sookurel tähtis koht rahvapärimuses ja uskumustes, olles elu salapära ja õnne sümbol. Filmi režissöörid on Maxence Lamoureux’i ja Arnaud Devroute Prantsusmaalt.
  • Mängude õhtu“. Film räägib sellest, kuidas Maxi ja Annie iganädalane mängude õhtu muutub grammi võrra põnevamaks, kui Maxi vend Brooks korraldab mõrvamüsteeriumi peo, kust ei puudu ka mängupätid ja FBI agendid. Kui Brooks röövitakse, tundub seegi olevat osa mängust. Kuus ülimalt võiduahnet mängijat hakkavad saladust lahendama ning avastavad, et ei “mäng” ega Brooks ise pole päris need, millena näivad. Kaootilisel õhtul järgneb üks üllatav pööre teisele. Ei ühtki reeglit, ei mingit punktiarvestust ega täit teadmiski, kes täpselt mängivad – see võib osutuda kõige põnevamaks õhtuks.

Raamatud:

  • Jaan Rannap „Viimane Valgesulg“ (Pegasus, 1967). Raamatu tegevus toimub 50 aastat tagasi, ajal mil merikotkad olid Eestist peaaegu kadunud. Raamat räägib kotkapojast, kes on inimeste mõtlematuse tõttu orvuks jäänud ning kelle kasvatavad üles kaks loodusehuvilist poissi. Sobib lugemiseks neile, kes otsivad liigutavat ja kaasahaaravat lugu lindude kaitsmise vajalikkusest.
  • Gerald Durrell „Minu pere ja muud loomad“ (Eesti Raamat, 1976). Teos räägib sellest, kuidas 10-aastane Gerald kolib koos oma ema, õe, kahe venna ja koeraga ajutiselt Korfu saarele. Ta uurib loomi ja nende tegemisi ning avastab kogu aeg midagi uut ja huvitavat. Humoorikas ja huvitav lugu lugemiseks kõigile loodusehuvilistele.
  • Arthur Conan Doyle „Baskerville’ide koer“ (Rahva Raamat, 2017). Vana tuttav lugu uues tõlkes. Raamat räägib sellest, kuidas detektiiv Sherlock Holmes ja tema abiline doktor Watson hakkavad uurima mõistatuslikku juhtumit. Juhtum algab sellest, kui Devoni maakonnas asuva Baskerville Halli vana, rikas ja lahke omanik Sir Charles ootamatult sureb. Mõned asjaolud tema surmas näivad aga viitavat Baskerville’ide suguvõsa kummitavale legendile, mille üks osa on hiiglaslik põrgukoer… soovitatav neile, kellele meeldivad põnevad, üllatusi täis ja mõistatuslikud detektiivilood.