Rabav müttamisretk Soosaare rabas

26. veebruari hommikupoolikul suundus punt Tartu Loodusmaja loodus- ja keskkonnauuringute huviringi õpilasi, tragi bussijuht, Eestimaa Looduse Fondi soode taastamise ekspert Marko Kohv ja uudishimulik ajakirjanik Martin ning loodusmaja õpetaja Aili Elts omadega rappa.

Päikeseküllane loodusretk toimus Soosaare rabas, mis on hetkel aktiivselt taastamisel: suletakse kuivenduskraave ning raiutakse metsa, et soo kiiremini taastuks. Soosaare soo on üks kuuest soost, mida Eestimaa Looduse Fond taastab.

Matkaseltskond sai vahetult kogeda taastatavat sood, kuivendatud sood ning inimtegevusest  vähem mõjutatud sood ning need kõik oma räätsajälgedega märgistada. Pärastlõunal toimus arutelu märgaladest laiemas plaanis. Eestlased ja jaapanlased vahetasid oma ideid ning ettekujutust märgaladest oma koduriikides.

Väljasõit toimus LIFE projekti “Soode kaitse ja taastamine” raames Tartu Loodusmaja ja Eestimaa Looduse Fondi koostööna. Soosaare külastus oli osa Sophia ülikooli professori Hideki Maruyama tudengite õppereisist. Nende reisi eesmärk oli tundma õppida kultuuri, soid (märgalasid) ja tutvuda nende taastamisega.

Matkaseltskond tutvumas ja tutvustamas vastsaadud matkavarustust
Sooekspert Marko Kohv juhtimas tähelepanu inimmõju jälgedele rabamaastikus

Martin Tikk

Mina olen Martin Tikk. Loodusmaja õpilase aastad küll seljataga, kuid tegutsen siiski abivalmilt loodusmaja seinte vahel ja väljaspoolgi. Enim seostun ma kindlasti murumunaga, kuna me mõlemad oleme väga laia levialaga. Nii mina kui murumuna saame abiks olla verejooksude peatamisel. Lisaks käisin ma Murumuna lasteaias.