Õppepäev “Sitikad ja satikad”

IMG_2583

Laupäeval, 6. aprillil 2013 toimus Sillaotsa koolis noortele loodushuvilistele õppepäev “Sitikad ja satikad”. Õppepäeva korraldasid Tartu Loodusmaja geoloogia ja keskkonna huviringi õpilased Merlin, Mirjam, Lea ja Martin ning neid juhendas endine õpetaja Eva-Liisa Orula.

Õppepäev algas tutvumismängudega. Kui olime kõigi 19 õppepäeval osalenud noorega tutvust tehtud, istusime maha ja ootasime loengut. Juhtus väike aps, sest projektori ja arvuti ühendamisega oli probleeme, kuid lõpuks saime uue ruumi, kus vajalikud seadmed olid olemas ja kõik toimis.

Entomoloog Jaan Luig pidas loengu “Putukad ja nende imeline maailm”. Ta rääkis meile oma putukahuvist lapsepõlves, Eesti ja maailma suurimatest putukatest ning matkadest, kus ta on osalenud. Jaan õpetas meile, kuidas putukaid püüda ja neid arhiveerida. Ta näitas meile ka spetsiaalseid kollektsioonikarpe, kus sees olid tema kogutud putukad. Need putukad olid põnevad ning saime ka erinevaid liike omavahel võrrelda.

Kui põnev loeng kuulatud, jagunesime kahte klassiruumi, et meisterdada pärlitest sitikaid ja satikaid. Igaüks sai valida endale meelepärased pärlid ja traadi ning siis asusime skeemi järgi meisterdama lepatriinut või kiili. Usinamad meisterdajad valmistasid ka omaloomingut ehk hakkasid katsetama muude putukate meisterdamist. See tuli neil väga hästi välja!

Pärast meisterdamist oli meil väike paus. Sel ajal tõmbasime loosi, mille käigus meid jagat nelja erinevasse rühma. Seejärel loositi rühmatöö teemad. Meile anti plakati tegemiseks leht paberit, värvilised markerid ja targad putukateemalised raamatud informatsiooni otsimiseks. Plakati meisterdamiseks oli meil 1,5 tundi. Kui plakatid valmis said, hakkasime neid teistele rühmadele esitlema. Plakatid olid huvitavad ja toredasti illustreeritud.

IMG_2795

Pärast rühmatööde esitlusi oli meil vaba aeg. Selle sisustasime Sillaotsa koolimajaga tutvudes ja pinksi mängides. Varsti kutsuti meid saali, kus toimus päeval õpitu kohta väike viktoriin. Peale viktoriini meie vaba aeg jätkus, kuid see ei ekstnud kaua, sest selgusid viktoriini ja rühmatöö parimad. Parima rühmatöö koostajad said auhinnaks söödavad putukad ning viktoriini parimad said endale valida putukateemalist nänni.

Sellega saigi meie õppepäev otsa. Tegime veel viimased grupipildid ning hakkasime asju pakkima. Bussisõit läks kiirelt ning kui olime loodusmaja juurde jõudnud, oli raske koju minna, kuna päris palju jutte jäi rääkimata. Lõpetuseks oskan öelda ainult üht: aitäh tublidele korraldajatele ja vahvatele osalejatele 😀

Õppepäeva “Sitikad ja satikad” toimumist toetas Tartumaa Noortefond.

IMG_2867

Teksti ja piltide autor on õppepäeval osalenud Katrin Kello, Tartu Loodusmaja geoloogia ja keskkonna huviringi õpilane.