Noortevahetus ,,Whizzing Wings Cause Incredible Things”

Suvi on selleks aastaks lõppenud, kuid kahtlemata innustavad eredamad suvesündmused mind veel mitmete kuude jooksul suviste seikluste üle mõtteid mõlgutama. 14. – 22. augustil osalesin Erasmus+ ornitoloogiateemalisel noortevahetusel ,,Whizzing Wings Cause Incredible Things’’, mis kannab kahtlemata minu selle suve intensiivseima ja arendavaima sündmuse tiitlit.

Kes oleks võinud arvata, et üheksa päeva jooksul võib nii palju kogeda, niivõrd sotsiaalselt areneda ning oma teadmistepagasit suurendada. Olgugi et see polnud minu esimene rahvusvaheline noortevahetus, oli see siiski üks arendavamaid ja tegevusterohkemaid projekte, milles siiani osalenud olen.

Eestlastest, lätlastest ja itaallastest koosnev 29-liikmeline tiim kogunes üheksaks päevaks Lääne-Eestisse Matsalu rahvusparki imelise Matsalu lahe kallastele linde vaatlema, lindude migratsiooni teemal tuliseid arutelusid pidama, lindude pesakaste ehitama ning uusi rahvustevahelisi sõprussidemeid looma.

See noortevahetus võlus mind erakordselt oma mitmekesisuse ja looduslähedusega. Mitte ainult ei õppinud ma noortevahetuse tegevuste käigus eristama mitmesuguseid linnuliike, mida ma varem looduses kohanud polnud, vaid avastasin enda jaoks uusi tahke eestlaste rahvusliku ja kultuurilise eripära kohta. Avastasin ka, et eestlased ja lätlased sarnanevad rohkem, kui ma arvata oskasin. Eestlastele kalja nime all tuntud jooki tutvustati Läti kultuuriõhtul hoopiski Kvassina. Rääkimata sellest, et teada tuntud lasteaia ringmäng ,,Kes aias?’’ polnud ka lätlastele võõraste killast.

Eestlaste, lätlaste ja itaallaste kultuuriliste ja rahvuslike erinevuste täheldamine ja nende eristamine osutus üksteise tundmaõppimisel oluliseks osaks. Kolme eri kultuuri kommete ja tavade mõistmine toimus aktiivse tegevuse kaudu kultuuriõhtute korraldamisel, arutelude pidamisel ja tantsude õpetamisel. Üksteise kultuuriliste ja rahvuslike erisuste tundmaõppimine süvendas minus veelgi huvi teiste kultuuride vastu, ning usun, et see muutis meid kõiki noortevahetusel lähedasemaks ja üksteise suhtes sallivamaks.

Mul on hea meel, et noortevahetuse toimumispaigaks valiti just Matsalu rahvuspark kui Euroopa üks linnurikkamaid paiku, sest seal pesitsenud ja peatunud arvukatest lindudest jätkus binoklitega vaatlemiseks küll mitmeks järjestikuseks päevaks. Olen päris kindel, et järgmine kord, kui merekivil kormorani silman, meenub mulle see vaikne varahommik Pivarootsi mererannas, kui eestlased, lätlased ja itaallased üheskoos linnuvaatlust läbi viies nii üksteise kui ka ümbritsevate lindudega ühist keelt leida püüdsid.

Gundra Raissar

Mina olen Gundra. Ma arvan, et mind iseloomustab hästi vesivöödiline riisikas just seetõttu, et see seeneliik peidab oma magusavõitu sidrunikoort meenutava lõhna taga veel teisigi avastamisväärt iseärasusi, millega tutvumiseks ei piisa kõigest kahest silmapaarist.