Matkaring lindude tuleku eel Tartumaad uudistamas

Ühel talvehõnguliselt tuulisel varakevade hommikul seadsime sammud Tartumaa väikestesse huvitavatesse paikadesse. Kõigepealt pooletunnine sõit Tartust kaugemale ja siis jalutuskäik, mis tõi meid üha enam kodulinna poole.

Esimese kohana avastasime me Vooremäe. Tee, mis sealt kõrvalt lookleb, ei anna aimu, milline imepärane metsatukk Vooremäe tegelikult on- talvine suusaparadiis ja suvine maastikuratturite unelm. Küngas künkas kinni lookleb maastik mõnusa männimetsa all. Muidugi meie külastusajal oli lumi radadest peaaegi kadunud, teed olid jäised ja veidi ohtlikud. Vooremäe serval asuv karjäär annab aimu, missuguse põhjaga need pinnavormid on. Punane kruusakas põhi ja järsud karjääriseinad, kus liikudes peab ettevaatusele rõhuma.

Karjääri sammumas
Karjääri sammumas

pilt2

pilt3

Vooremäe edukalt läbinud ja kaardi ainult ühe korra ära kaotanud (ja jälle üles leidnud) matkaseltskond kulges edasi põlde ääristavat kraavi mööda, kus mitmeid loomajälgi märgata oli, omanikke polnud aga kusagil. Kraavist oli kuulda juba kevadiselt vulisevat vett.

Poriseid põlluteid trotsides ja hobuste silmadesse ärauppunult jõudsime matka järgmisesse sihtpunkti – Ago orgu. Age org on mõra jõe äärne tilluke looduse kätetöö. Liivakivipaljandid ja üle jõe viivad sillad, matsarägastik ja loomade urud – need võiks iseloomustada antud hoiuala loodust. Paljugi on seda piirkonda arendanud kaitseliidu noorte laagrid.

Mööda jõge edasi tõtates, üle väikese oja hüpates ja orust üles ronides jõudsime põlluveerele, kust paistis juba teelõik, kuhu jõudma pidime. Natuke maad kõndisime põlluäärsel teel, kuid varsti jõudsime juba jälle metsaviirgu, kus teed hargnesid. Vahetasime kaardilugejat ja sammusime kuusiku all jäisel metsateel kindlalt edasi.

Järgmine sihtpunkt oli Aardla poldril- natuke vara jõudsime sinna, näha polnud veel suuri rabahanede parvi, kuid tunda oli juba kevade tulekut. Tuulisest tornitipust olid Tartu kõrgemad ehitised ilusti paista ja Tartu poole me siis suundusimegi.

Aardla poldri linnuvaatlustornis
Aardla poldri linnuvaatlustornis

Selliselt saigi läbi meie üsna pikk matk- Tartumaa on igatahes väärt avastamist!

Avasta sina ka!