Lugemissoovitus Janikalt

Minu jaanuarikuu lugemissoovitus on “Eesti Poeetiline Punane Raamat”.

Kinkisin hiljuti ühele sõbrale “Poeetilise punase raamatu”, mis pole teps mitte mingi uudisteos. Ilmunud juba kolm aastat tagasi. Aga sõber ütles raaamatut vastu võttes, et ta pole kuulnudki sellisest raamatust. Niisiis mõtlesin, et võibolla teiegi pole seda meie raamatupoodide ja -kogude riiulis märganud, ja soovitan nüüd seda lugemisaasta alguseks.

Selles on Timo Marani lühikesed, kuid väga sügava tausta ja terava sõnumiga luuletused meie 30 looduskaitsealusest taime- ja loomaliigist. Imetabased pildid on iga luuletuse juurde joonistanud Nestor Ljutjuk, raamatu idee autori Anatoli Ljutjuki poeg. Minu meelest on tegemist väga hingelise raamatuga, mida lugedes ma tundsin kurbust ja piinlikkust inimese pärast, selle pärast, et me ei suuda ega oska hoida neid, kes meile on andnud võimaluse enda kõrval elada.

Lugege ise ja vaadake, mida Sirp omal ajal sellest kirjutas.

Timo Maran on bioloog ja semiootik, Eesti Looduseuurijate Seltsi asepresident. Tutvuge ka tema kodulehega.

Anatoli Ljutjuk on Tallinna Ukraina kreeka-katoliku kiriku asutaja. Intervjuu Anatoli Ljutjukiga portaalis Bioneer.

Ma ei tea, kas see raamat on olemas Tartu Loodusmaja raamatukogus, kuid minu arvates võiks see julgelt seista Eesti Punase Raamatu kõrval ning pakkuda loodusmaja õpetajatele ja lastele ideid tegutsemiseks ning teemasid arutlemiseks.

Ilusaid elamusi!

Ikka teie,
Janika