Loodusesõprade seiklused nutimaailmas

Käisime 22. veebruaril loodusesõprade 1. klassiga pealinnas Telia majas ekskursioonil, mille olime võitnud huviring.ee korraldatud loosimises. Loosimisest ei olnud meil aimu enne, kui minu meilile potsatas kiri, et olime võitnud. Lisaks külastasime ka Eesti Tervishoiu Muuseumi, kus on hetkel väga tore suhkrunäitus.

Kuigi Telia maja on uus ja uhke, siis kõledat tunnet seal ei tekkinud. Seda arvatavasti sellepärast, et kujundusse oli sisse toodud palju loodust. Esimeses ruumis, kus meile majast tutvustus tehti, rippusid laest alla tagurpidi kõrrelised (plastikust, kuid siiski efektsed).

Põrand oli kaetud madalsoo piltidega ning istumiseks oli lakke riputatud kaks suurt korvtooli, mujal ruumis „vedelesid“ vildist valmistatud „kivid“. Õpilastele valmistas elevust valge sein, millele võis vabalt sodida, kuna see oli tegelikult valge tahvel. 

Selliseid seinu pidi majas veel olema, kuna Telia oma töös paberit ei kasuta, kõik käib arvuti kaudu ja digitaalselt. Teine ruum, mida sellises kontorihoones ei arvaks olevat, oli justkui laste võlumaa. Nimelt olid selles ruumis puud (ehtsad puutüved, millele on kinnitatud kunstoksad ja -õied), laest rippusid alla kiiged, põrdandat kattis „sammaldunud“ vaip ning maas sai lamada pehmetel puupalkidel.

Oma telefoni sai turvaliselt laadima panna pesakastidesse, mille ukse sai lukku keerata ja oma toimetusi edasi teha, ilma et peaks muretsema, et keegi su telefoni ära varastab.

Iga ruumi ukse juures olid seinale kinnitatud tahvid, kust sai vaadata, kas ruum on vaba või teeb seal keegi tööd või peab koosolekut. Juhul kui ruum on hõivatud, näitab tahvel, millal ruum vabaneb. Lisaks oli igal korrusel üks suur tahvel, milles sai ruume broneerida ja vaadata, kes ja kus hetkel tööd teeb, et ta 14 korruselisest majast üles leida. Inimesi on keeruline leida sellepärast, et kindlaid kontoreid Telias ei ole (küll on erinevate osakondade korrused). Hommikul tööle tulles istud selle laua taha, mis hetkel vaba on. Kui peale tööd sülearvutit kasutada vaja ei ole, saab selle jätta lukustatud kappi ning hommikul kenasti jälle tööle hakata. Väga mõnus tundus ka ajalehe/kirja nurk, kus diivanitel lösutades päevauudistega ennast kurssi viia.

Lõunat sõime samas majas, õpilastele valmistas eriti head meelt, et hommikusöögist olid alles mõned pannkoogid, millest nad rongis unistanud olid. Peale lõunat meisterdasid õpilased endale sülearvuti. Meisterdamise käigus räägiti, mis osa mida teeb ja kuidas arvuti töötab.

 

Tervishoiu Muuseumis külastasime suhkrunäitust, kus saime teada, palju suhkrut meie igapäevatoidus on, panna ritta erinevaid toite ning kontrollida, kas teame, milline neist kõige rohkem suhkrut sisasldab (ainult kõige esimese panime õigesti 🙂 ).

Lisaks oli näitusel välja toodud suhkru mõju hammastele ning õppefilmid suhkru ajaloost ja tootmisest. Peale suhkru üledoosi suundusime rongile. Sõit tundus üüratult pikk, kuid kaarditrikkide seltsis lendas aeg kiiremini, kui arvasime. Loodusesõbrad soovivad toreda päeva eest tänada SA Vaata Maailma ja huviring.ee meeskonda. Aitäh, Moonika Org, et tuvustasid meile Telia maja ja näitasid, kuidas saab tööd teha tavapärasest teistmoodi.

Piltidelt võib näha, et viisime Tartust Tallinna loodust, olles terve päev kitsekesed… nutimaailma võlud 🙂

Autor: Pille-Riin Pärnsalu