Loodus- ja keskkonnauuringute huviring TÜMRI laborites!

Kuna esimene poolaasta on lõppenud, otsustas Looduse ja Keskkonnauuringute huviring anda väikse ülevaate oma tegevusest. Kuigi me oleme teinud ka muud, on ehk kõige huvitavamateks tegevusteks kujunenud Tartu Ülikooli Molekulaar- ja Rakubioloogia Instituudi (TÜMRI) külastused. Ülikooli laboris käisime iga kolme nädala tagant.

Esimene labor, kuhu meid lubati, oli geneetika labor. Enne, kui saime alustada päris laboritööga, kuulasime lektori Andres Ainelo loengut bakteritest ja nende genoomist. Joonistasime ka ise tahvlile ühe suure bakteri ning üritasime kamba peale meelde tuletada kõik bakteri osad. Seejärel saime võtta oma telefonidelt, nutiseadmetelt ja kõrvaklappidelt bakteriproove ja külvata need söötmele. Paari päeva pärast saime ka pildid tulemustest.

Teiseks laboriks oli molekulaarbioloogia labor. Meid võtsid vastu teadur Margus Leppik ja vanemteadur Tiina Tamm. Teemaks oli seekord valkude tootmine, mRNA ja rRNA. Pärast vaatasime mikroskoobi all viiruseid ja pärmiseeni ning tegime elektroforeesi.

Kolmandana külastasime me biokeemia laborit. Seekord võttis meid vastu dotsent Priit Väjamäe, kes tutvustas, et nemad uurivad ensüüme, mis muudavad puidus oleva tselluloosi etanooliks. Sealt saadud etanooli saab omakorda kasutada biokütusena, sest fossiilsed kütused ei ole jätkusuutlikud ja keskkonnasõbralikud. Pärast saime laboris ka sarnast reaktsiooni ise korraldada.

Laborite külastused on huvitavad ning harivad ning meid on ees ootamas veel nii mõnigi. Kindlasti on meil kõigil sellest palju kasu. Loodetavasti kuulete meie ringist lähitulevikus veel.

Kirjutas Looduse- ja Keskkonnauuringute huviringi õpilane Lea Lopp.