Lemmiklooma ja loodusesõprade ringi laste vahva veeprogrammi päev

Neljapäeval, 1. märtsil käis Loodusmajas külas Piret Valge Keskkonnaametist, kes viis lemmiklooma ja loodusesõprade ringi lastele läbi veeprogrammi. Alustasime lühikese loenguga kivitoas, kus Piret rääkis vee tähtsusest meie elus ja andis ülevaate, kuidas vesi looduses ning inimkasutuses liigub. Lapsed said teada, et sellist puhast ning magedat vett, mida inimesed joomiseks, toiduks ning tarbeks kasutada saavad, on maakeral tegelikult väga vähe ning puhas vesi on koguni suur luksus, mida sugugi mitte kõik inimesed maailmas endale lubada ei saa.

Loengu lõppedes ronisime kibekiiresti bussi, et sõita tutvust tegema Turu tänaval asuva Tartu Veevärgi reoveepuhastiga ja oma silmaga näha, kuidas tartlaste kasutuses olnud ja mustaks saanud vesi uuesti nõnda puhtaks tehakse, et selle võib tagasi loodusesse suunata. Reoveepuhasti juures ootaski meid juba selle juhataja Hillar Toomiste, kes peale kiiret sissejuhatust viis meid ringkäigule, kus liikusime sama teekonda mööda, nagu must vesigi puhastis liigub.

Alustuseks piilusime pumbajaama, mille kaudu kanalisatsioonitorusid mööda liikuv must vesi puhastisse jõuab ja liikusime edasi kogu asutuse kõige haisvamasse ruumi, kus suured sõelad eraldavad veest tahke prahi, mis tegelikult ei tohiks üldse torustikku sattuda, sest võib seal kergesti suuri ummistusi põhjustada. Hais oli hingemattev ja sõeladele jääv sodi vähemalt samakole silmadele vaadata.

Edasi kulges meie retk õnneks lageda taeva all ning keegi enam haisu pärast minestamist kartma ei pidanud. Uudistamist oli palju ja pisematel lastel vajus Hillari targa jutu peale suugi ammuli 🙂

Nägime ja kuulsime palju põnevat ning lapsed said aimu sellest, miks on vaja puhast vett kokku hoida ja kui suur töö on inimkasutusest läbi käinud vee puhastamine.

Suur tänu Piret Valgele keskkonnaametist, Hillar Toomistele Tartu Veevärgist ning õpetaja Tiina Lillelehele, kes lastele õpetliku programmi korraldasid ning läbi viisid!

Aire Orula