Kes juhib Kännuseente telgitagust?

Täna intervjueerime Kännuseente peatoimetajat Martin Tikki.

Paar sõna endast

Olen Martin Tikk, Kännuseente peatoimetaja, muidu õpin Eesti Maaülikoolis loodusturismi. Muul ajal toimetan mitmes organisatsioonis.

Kuidas olite seotud Loodusmajaga?

Loodusmajja jõudsin aastal 2011, kui mind kutsuti geoloogia ja keskkonna huviringi. Alates sellest käisin Loodusmajas kuni 12. klassi lõpuni ja jõudsin veel lisaks geoloogia ja keskkonna huviringile käia ornitoloogia huviringis, loodusmatkade huviringis, zooloogia huviringis ning loodusgiidide huviringis.

Mida tähendab teie jaoks olla Kännuseente peatoimetaja?

Olla Kännuseente peatoimetaja tähendab minu jaoks vabadust ja mõnusat võimalust näidata teistele, millega loodusmajas tegeletakse, mis toimub selle põneva hoone ja nende inimestega, millised on nende igapäevased toimetused. Ma arvan, et see on nii põnev, et väärib kajastamist ka väljaspoole.

Millised on teie tööülesanded seoses Kännuseente peatoimetaja tööga?

Minu peamised tööülesanded on eelkõige koordineerida kogu ajalehe tööd; jälgida, et meil oleks motiveeritud toimetajaid; et meie ilmunud artiklid oleks atraktiivsed, põnevad ja vaheldusrikkad; et kogu süsteem toimiks alates artikli teema väljanuputamisest lõpliku ilmumiseni, mis peaks toimuma õigel ajal õiges kohas ja samas peaks artikkel olema mõnus lugeda, informatiivne ja pildirohke.

On teil rääkida huvitavaid lugusid seoses Loodusmaja või Kännuseentega?

Mäletan ähmaselt oma esimest väljasõitu loodusmajaga, mis oli Simisallu. Käisime millalgi hilissügisel rabamatkal ning ööbisime Simisalu puhkekeskuses. Mäletan, et siis ma ei teadnud veel loodusest eriti midagi ja kogu see loodusinfo, mida rajal räägiti, tundus tohutult kurnav. Seda enam, et mul ei olnud kummikuid, mistõttu said mu jalad märjaks ja üsna külm oli. Siiski mäletan, et kogu see Loodusmaja seltskond oli nii vägev, et väljasõidul otsustasin, et soovin kindlasti loodusringides edasi käia.

Kuidas saada Kännuseente toimetajaks?

Kännuseente toimetajaks saab loodusmaja õpilane hakata alates 5. klassist. Otseseid lisakriteeriume meil ei ole. Kõige tähtsam on, et toimetajal peab sarnaselt kutselisele ajakirjanikule olema suur huvi kõige Loodusmajas või ka üleüldse ümberringi toimuva vastu. Vaat see huvi ongi toimetaja puhul kõige olulisem, ülejäänud asjad tulevad hiljem. Kindlasti eeldame toimetajalt väga head eesti keele oskust või head intervjueerimisoskust. Kõik need oskused arenevad toimetajatöö käigus, ma loodan. Ja kindlasti vanemad toimetajad (sealhulgas ka mina) aitavad uusi toimetajaid.

Üks hea nõuanne tulevasele Kännuseente toimetajale.

Ma arvan, et kõige tähtsam on käia ringi lahtiste silmadega ja proovida tähele panna ka neid asju, mis pealtnäha “kõrvu või silma ei kriibi”.

Mis on teie lemmikseen?

Ma arvan, et see on verev karikseen. Seetõttu, et ta hakkab alati silma. Selline erkpunane seen, mis näib erksana eriti siis, kui sügiseti või varakevaditi on muu mets veel unes või uinumas. Ta on kuidagi ootamatu, kui kohtad teda seal metsa all.

Mis on teie lemmikraamat?

Ma arvan, et konkreetset raamatut ma välja tuua ei julge. Eelkõige meeldivad mulle teosed, mis mind kõnetavad, ja kõnetavad mind teosed, millel on mulle midagi uut pakkuda, midagi, millele ma pole varem mõelnud. Need võivad olla täiesti erinevatest žanritest.

On teil lõpetuseks öelda mõni oma elu moto?

Minu elu moto on olla õnnelik. Kõik minu tegevused lähtuvad eesmärgist teha ennast õnnelikuks, ja kui ma ise olen õnnelik, teen ma ka teised õnnelikuks.