Karlova päevad 2014

Tartu loodusmaja võttis taas kord osa Karlova päevadest, mis olid meie jaoks seekord erilise tähendusega. Kuna uus Tartu loodusmaja asub Karlova linnaosas, oleme osa Karlovast. Pealegi toimus Karlova päevade platsipäev sel aastal Tartu loodusmaja ja loomemajanduskeskuse vahelisel pargialal. Seetõttu tulimegi sel korral Karlova päevade platsipäeval välja Karlova looduskoolina.

Karlova uute asukatena tekitasime päris palju elevust. Seda näitas väga suurt huvi loodusmaja vastu: juba päeva alguses hakkasid inimesed erinevatest ustest vaikselt sisse voolama. Et näidata, millega loodusmajas igapäevaselt tegeletakse, oli meil avatud mitu õppeklassi: looduslabor loodus- ja keskkonnauuringute huviringi poolt, turnimistund matkaringi poolt, taimetund talveaias loodusgiidide huviringi poolt ning taaskasutusmuusika- ja pillitund Tartu loodusmaja infopunkti poolt. Lisaks toimusid veel terve päeva vältel loodusmaja pargi laval erinevad esinemised ning etteasted.

Looduskooli tunnid olid hästi populaarsed. Looduslaboris tehti koduste vahenditega ise laavalampi ja seebimulle, uuriti mikroskoopidega mikromaailma, Vernieriga mõõdeti inimeste arteriaalset vererõhku. Samal ajal toimus loodusmaja talveaias mänguline taimetund, kus loodusgiidide huviringi õpilased tutvustasid talveaia taimevöötmeid ning taimi. Koprapesas tegutses Kopra-Karoliina õpetaja Aire Orula näol, kes rääkis kobrastest ja nende eluviisist.

Lisaks toimus loodusmaja pargis ka turnimistund, kus matkaringi õpilased olid huviliste jaoks ette valmistanud kiige ning “ämblikuvõrgu” (mis oli punt nööre kahe puu vahel) ning juhendasid takistusraja läbimist koos matkakoti ja varustusega. Samuti sai ennast köite abil tõmmata puu otsa ja harjutada turnimist.

Taaskasutusmuusika- ja pillitunnis meisterdati looduslikest ja taaskasutatud materjalidest pille. Ühtekokku valmis paeva jooksul pillitöötoas ligi sada pilli – üle 50 pasuna ning umbes sama palju jaurameid.

Kuna ilm oli ilus ja inimesi käis palju, siis oli intentsiivne, kuid huvitav päev, mis pakkus rõõmu nii külalistele kui ka loodusmaja inimestele. Paljudele oli see esmakordne võimalus loodusmaja külastada. Mõnede jaoks oli ka korralik üllatus, et keset linna on tekkinud selline paik nagu Tartu loodusmaja ja seda ümbritsev park.

Karlova päevi pildistasid loodus- ja keskkonnauuringute õpilased Katrin Kello ja Liisi Ilves.

Teksti kirjutasid Ott Maidre ja Kati Kekkonen.