Jaanuari alguses toimusid vahvad vaheajapäevad Tartu loodusesõpradele!

Kui jõulud peetud ning uus aastagi rõõmsalt vastu võetud, oli Tartu loodusehuvilistel lastel võimalus veeta oma vaheajapäevi Tartu Loodusmaja linnalaagris, kus kolme päeva jooksul sai tutvuda toataimede, lemmikloomade ja talilindudega, külastada botaanikaaeda ja zooloogiamuuseumi, käia linde vaatlemas, joonistada, meisterdada ning mängida.

Neljapäeval, 5. detsembril, seadsime hoolimata algavast lumesajust sammud Emajõe äärsesse parki, et teha tutvust linnuvaatlemise põneva maailmaga – õppida kasutama binoklit ning linnumäärajat ja tutvuda meie talviste sulissõpradega. Eks iga algus ole raske ja juhtus sedagi, et mõni noor linnusõber esimeses ärevuses binokli valet pidi silmile seadis, aga kiiresti said osalejad binoklikasutuse ning esmased linnuvaatlusreeglid selgeks. Töö käigus kogeti ka seda, et juhendajapoolne sissejuhatav jutt vastas tõele – jooksmine ja lärmamine linnuvaatlusel edu ei too. Kolmveerandtunnisel retkel püüdsime lisaks lindudele märgata ka jälgi nende tegutsemisest; rääkisime sellest, miks mõned linnud talveks soojematesse maadesse rändavad ja kuidas saavad hakkama need, kes paigale jäävad. Arutlesime, mida inimesed lindude aitamiseks teha saavad ning kuidas ja millega talvel linde toita. Hoolimata linnuvaatluseks ebasobivast ilmast, õnnestus meil siiski kohata mitmeid põnevaid sulelisi ning õigele linnuvaatlejatele kohaselt lisan ka meie linnulisti:

koduvarblane
kodutuvi
hallvares
hakk
puukoristaja
sinitihane
rasvatihane
sinikael-part
hõbekajakas

Linnuretke lõpetuseks sai iga laps kaasa õpetliku trükise Eesti Ornitoloogiaühingult, mille abil kodus jätkata tavalisemate talvelindude tundmaõppimist. Kui soovid isepäi lindudega tutvust teha, siis laadi alla järgnev trükis http://www.eoy.ee/sites/default/files/Talvised_aialinnud_www.pdf

Tekst: Aire Orula