Loodusmaja elamusterohketel Hansapäevadel 2014

Kui tänavuste Tartu Hansapäevade läbivaks teemaks oli silla loomine hansaaegse ja tänapäevase linnamiljöö vahel, siis vana ja uue vahel lõi sildu ka Tartu loodusmaja. Osalesime 12. juulil Hansapäevade Teaduslinnas ja 13. juulil Lastelinnas.

Teaduslinnas sai uurida vanaaegseid seemne-, liblika- ja mardikakogusid, lahti lõigatud ja formaliinis säilitatud merekarpi ning laborirotti. Vanateaduse laual muutusid esimesest hetkest kõige populaarsemaks mikroskoobid ja suurendusklaas, millega sai uurida erinevate taimede rakke, soolakristalle, kilpkonna soomust. Palju elevust tekitas kärbse jalg, mida läbi mikroskoobi vaadatuna peeti algul juuksekarvaks, kuid erinevalt siledast juuksekarvast on kärbse jalg karvane, et kärbsed ikka mööda seina ja lage ronida saaks. Lisaks vanadele mikroskoopidele ja suurendusklaasile oli meil kaasas ka tänapäevane ekraaniga mikroskoop, kust nii mõnigi külastaja tahtis oma sõrme mustrit uurida ning üks tõmbas isegi enda kulmukarva mikroskoobi alla. Nalja kui palju!

Samal ajal said huvilised lasta meie Triinul ja Katil vorpida endale erinevate loomakujudega ja loodusmaja logoga t-särke, mis olid muretsetud second-hand poest Sõbralt Sõbrale. Kujundeid sai teha erinevat värvi ja isegi kirjusid. Kujundite tegemiseks kasutati spetsiaalseid tekstiilispreisid. Särkide stange küljes oli ka plakat, mis kutsus inimesi t-särkide keskkonnamõju vähendama, pestes neid madalamal temperatuuril, kuivatades neid värskes õhus ja kloppides need sirgeks enne kuivatust, et kaoks vajadus triikimise järele.

Hansapäevade teisel päeval asus loodusmaja telk Lastelinnas, kus olime üles pannud erinevad mängud – Krõlli luulemäng, pusled, teo ja siili kojujuhatamise mängud. Ka lastelinnas tegime särke, mis muutusid nii populaarseks, et lisaks Katile ja Triinule hakkas särke värvima ka praktikant Siim. Lõpuks jäid järele vaid kõige suuremad meeste särgid ja kõige väiksemad beebide särgid. Ühtekokku kahe päevaga vorpisime ligi 100 särki. Ka ise kandsime nimelisi loomapiltide ja Loodusmaja logoga valgeid särke, et külastajatele kaugelt silma paista.

Mõlemal päeval kutsusime kõiki tublisid lapsi ja lapsevanemaid ka Loodusmajja ja huviringidesse.

Tartu loodusmaja osalemist Hansapäevadel toetas SA Keskkonnainvesteeringute Keskus ja Tartu Ülikool.

Teksti koostas praktikant Siim.

Pilte tegid Ott, Kati ja Siim.