Grafiti, piknik ja pidu – vahva pildilugu Tartu Loodusmaja uue õppeaasta avamisest

Esmaspäeval, 3. septembril kell 16 kogunesime haridus- ja teadusministeeriumi esisesse parki, et tähistada uue õppeaasta algust Tartu Loodusmajas. Rõõmustamiseks oli veel teisigi põhjuseid. Kevadel keskkonnahariduse keskuse 10. sünnipäeva puhul püstitatud kudumisgrafiti ootas oma järge, et puudelt lõpuks maha tulla ning kaltsuvaibaks saada. Äsja pandi nurgakivi ka uuele loodusmajale Lille 10 krundil ning järgmine aasta võetaksegi vastu juba uues majas. Pargipuude keskel, päikselises sügisilmas oli tunda ootusärevust nii suurtes kui väikestes silmapaarides.

Kõigepealt toimusid südamlikud sõnavõtud. Keskkonnahariduse keskuse juhataja Janika Ruusmaa rääkis rõõmsavärvilistest kudumitest – kuidas väikesed kootud sallikesed puude ümber on muutnud inimeste harjumusi, kuidas inimesed liiguvad pargis aeglasemalt ja tähelepanelikumalt ning kuivõrd on kudumid toonud rõõmu ja elevust Tartu linnapilti, keskuse inimeste südametesse ja möödujate pilkudesse. Abilinnapea Argo Annuk soovis keskusele ja loodusmajale jõudu ning jaksu ja lastele ilusat alanud õppeaastat.

… ja siis oligi käes hetk kudumid puudelt maha harutada. Grafiti püstitamiseks läks pea terve päev, kuid mahavõtmine käis kiirelt ja lõbusalt. Kudumid anti üle Maarja küla juhatajale Ly Mikheimile ja kolmele elanikule, kes hakkavad kudumisgrafiti lõngast vaipa kuduma. 

Loodusmaja õpilasi ja õpetajaid tervitas Tartu Loodusmaja uus direktor Signe Söömer, kes tunnustas loodusmaja tublisid õpetajaid lillede ning tugeva aplausiga. Peokõned peetud, liiguti piknikulaua juurde, kus külalisi ootasid maitsvad koduaia saadused ning erinevad hoidised – mekkida sai kõiksugu moose, soolakurke, astelpajumarju, õunu, kaalikaid, porgandeid jpm. 

Peale piknikku liikusime keskkonnahariduse keskuse ruumidesse, kus pidu jätkus tubaste tegevustega. Sirje Janikson tutvustas väikestele loodushuvilistele Tartu Loodusmaja erinevate ringide tegevust ning avas Kompanii 10 saalis huviringide näituse. 

Peale seda läks lahti viktoriin, kus sai tutvust teha toataimederuumi, kivi- ning lemmikloomatoaga.

Aitäh kõigile, kes kohale tulid! Oli lõbus ja meeldejääv päev.

Pildid: Edgar Tedresaar ja Aavo Kaine

Meeleolusid vahendas: Terje