Geoloogiline väljasõit Peipsi äärde

Koolivaheaja loodusretkel Peipsi äärde osalesid loodusmaja erinevate ringide õpilased. Juhendajaks oli entusiastlik geoloog Tõnu Pani ning kaasjuhendajateks olid Sirje Janikson ja Merlin Grosberg.

Kõigepealt külastasime Sookaldusel Tartumaa kõige suuremat rändrahnu – Pollikivi. Sinna viis metsatee, mis oli üsnagi pikk ja võsastunud. Pollikivi on 29 m läbimõõduga 4,3 m kõrgune rabakivi, mis on väga sammaldunud. Rändrahnu peal võis näha erinevaid sambla ja samblike liike. Julgemad said ka Tartumaa suurima kivi otsas turnida.

Alatskivil tutvusime looduskeskuse müüris olevate erinevate kivimitega. Nägime erinevaid graniite, gneisse, amfiboliiti ja ka telliskive. Jalutasime ka Alatskivi lossi pargis. Alatskivil oli väga mõnus värske õhk, sellest andis märku ka vahtra pigilaiksus, mis on puhta õhu indikaator.

Järgmine peatus oli Kallaste paljand, kus paljandub Devoni ajastu liivakivi ehk old red.

Peipsi veetase oli nii madal, et saime kogu paljandi ulatuses kuiva jalaga liikuda. Tõnu rääkis, et nii madalat vett polnud ta seal varem näinud. Kallaste paljandis olid ka koopad, kuhu saime sisse piiluda. Mõnus tuul sasis meie juukseid ning silmailu pakkusid vahused lained vastu kive prantsatades. See oli ülinisti vahva paljand.

Pärast pikka teekonda tegime ka kosutava peatuse, et täita tühje kõhtusid.

Sellega meie retk ei lõppenud, kõige põnevam osa jäi lõppu, kui külastasime Peipsi järve elutuba. Külastuse juhatas sisse sealne giid, kes rääkis meile Peispi eluolust. Edasi võisime ise tutvuda eksponaatidega. Nägime kalapüügiriistu ning Peipsi maketti ja selle ääres asuvaid muuseume, linnutorne ning ööbimiskohti. Saime proovida, kui raske on üks 56 kilone säga ning 2,6 kilone ahven. Õppisime ka, kuidas lugeda soomuste pealt kala vanust. Hiljem räägiti meile Peipsi ääres elavatest vanausulistest, kes on rajanud endale kirikuid ja kalmistuid otse järve kaldale. Sellega saigi meie seiklusterohke ja elamusi pakkuv reis läbi. 

Muljeid jagasid: Martin Tikk, Mirjam ja Rainer Grosberg

Pildid: Martin Kisand, Katrin Kello