Neljapäeval 9.mail käisid Tartu Loodusmaja geoloogia ja keskkonna huviringi õpilased ja õpetaja koos teiste Tartu linna-ja maakonnakoolidega Tartu Ülikooli Geoloogiamuuseumi poolt korraldatud geoloogilisel retkel. Retke eesmärk oli Ordoviitsiumi vanusega maailma varaseimad riffmoodustiste tutvumine Vasalemma Nordkalk karjääris.
Hakkasime varakult sõitma. Lõunaks olime jõudnud Vasalemma, kus meid võttis vastu karjääri töötaja. Ta rääkis meile
milleks lupja kasutatakse ning kuidas seda toodetakse. Enne kivististe otsima minekut, räägiti meile ohutusnõuetest, mis olid eriti karmid, sest tegemist oli töötava karjääriga – seetõttu kandsime helkuriveste ja kiivreid, sest karjääri paljandite ääres oli ka varisemisoht, kuhu äärde meid ei lubatud.
Panime kiivrid pähe, vestid selga, võtsime haamrid ning hakkasime kivimeid uurima. Leidsime erinevaid sammalloomi ja okasnahkseid.
Olime olnud karjääris umbes tunnikese, kui juba bussi tagasi läksime. See karjäärisolemine oli väsitav, kuna õues oli jube palav ja väga päikseline aga õhus oli tunda, et õhtul hakkab äikesevihma sadama, sest ilm oli väga lämbe aga õnneks oli tõusnud tuul, mis leevendas olukorda mõnusaks.
Edasi suundusime Tallinn-Tartu maantee juures paiknevale krossirajale. Krossirada asus järve ääres, metsa sees, mis oli täitunud veega, mille tõttu oli temast kujunenud välja väga kena karjäärijärv. Võtsime bussist söögid ja tegime kaljul väikse pikniku. Kuna tuul oli kõva, lendas osa sööki minema nii võileibade kui ka teki pealt.
Viimaseks külastasime Ämma- ja Äiaauku. Paar nädalat tagasi käisime seal samas kohas. Praegu on vesi langenud mitu meetrit võrreldes eelmise korraga. Hüppasime taas bussi ning kodutee võis alata. Samuti oli see õppeaasta viimane geoloogiline retk, mis on kurb, sest meile see meeldis väga.
Kirjutuse autorid on õpilane Katrin Kello ja õpetaja Ott Maidre Tartu Loodusmaja geoloogia ja keskkonna huviringis. Piltide autor on õpilane Katrin Kello. Samuti suured tänud Tartu Ülikooli Geoloogiamuuseumile korraldamise eest.