Geoloogia ja keskkonna huviringi talvine metsas müttamine ehk isetegevus vol. 2

IMG_8509

Laupäeval 12. jaanuaril läksid Geoloogia ja Keskkonna huviringi õpilased Katrinile (ringi õpilasele) külla, kes elab Ülenurme alevikus. Katrini palkmajja jõudes jõime teed ja alkoholivaba glögi ning sõime parankasid meega. Kõhud täis, läksime lodumetsa matkale. Seal kõndides tuli meile ette päris palju veega täidetud kraave, mille ületamiseks pidime mahakukkunud puudest sildu ehitama. Metsas jalutades leidsime ka ühe vahvalt murdunud puu, mis oli ideaalseks kohaks meie grupipildi jaoks.

IMG_8452

        Jõudsime lagendikule, kus tegime ühe ringmängu. Mängus viskasime lõngakera käest-kätte, mis moodustas ringi keskele ämblikuvõrgu. Püüdja pidi ütlema mingi fakti kase kohta (nagu näiteks: kasetohust saab erinevaid tarbeesemeid valmistada; kaseokstest saab räätsasid valmistada) ja lõngakera edasi viskama. Lõnga kokku kerides pidime ütlema ühe huvitava fakti kuuse kohta, (nagu näiteks: kuusel on parem vaik kui männil; kuuse otsa on hea ronida; kuusel on käbid).

IMG_8498
Edasi kõndides märkasime lumes mitmete loomade jälgi, kuuse all kitse magamiskohta ja leidsime ka ühe rebaseuru. Jõudsime välja Porijõeni, kust edasi kõndisime maantee äärt mööda Katrini poole tagasi. Päike oli just parasjagu loojumas, seega tegime palju ilusaid pilte ja imetlesime imekaunist loodust.

IMG_8578
Kuna kõhud olid matkates tühjaks läinud, otsustasime grillida kana. Pärast söömist rääkis Katrini isa meile suitsusauna ajaloost ja faktidest ning oma „kodumuuseumi“ eksponaatidest. Asjad olid üle 100 aasta vanad, näiteks Niks, Brenner, söetriikraud, kasetohust Märss, Pesukäsi jpm.

IMG_8662
Õhtupoole läksid poisid suitsusauna ja tüdrukud said rahus süüa teha. Tegime friikartuleid, kotlette ja šokolaadi-banaane. Olime pusinud söögi kallal umbes tund aega, kuid otsa sai see viie minutiga. Pärast söömist oli tüdrukute kord sauna minna. Suitsusauna juurde kõndides märkasime, et poisid olid teinud maas lumeingleid.

IMG_8679
Õhtul pimedas tuli meil mõte väikse kambaga õues valgusega joonistada (vaadake allpool olevaid pilte).

IMG_8780
Meil ei tulnud väga mõttessegi magama minna ning aja sisustamiseks mängisime laua- ja IQ-mänge ning ehitasime Jenga klotsidest ja kaartidest maju. Me olime palkmaja nii soojaks kütnud, et kui ukse lahti tegime, oli toas näha külmaõhupilve. Mängud mängitud, pakkisime asjad lahti ja tegime endale koduselt mugavad asemed ning jäime suhteliselt ruttu magama.

IMG_8715IMG_8851
Hommikul ärkasid osad poisid teistest varem. Nad avastasid riiulilt pasuna, millega  teised üles äratada. Kõik ärkasid hirmust üles. Hakkasime ahju uuesti tuld tegema, kuna külma öö tõttu oli maja jahedaks läinud. Ahju oli jäänud hõõguma ainult kaks väikest söetükikest, aga meie tublid poisid said nendega puud põlema. Kui kõik olid korralikult üles ärganud, tegime väikese hommikusöögi.

Pärast hommikusööki arutasime, mida edasi teha. Üheskoos jõudsime mõttele, minna tagasi samasse lodumetsa, kus eelmisel päevalgi käidud sai, kuid seekord tegime natuke pikema ringi. Palkmajast väljudes avanes kaunis vaatepilt puudele ja põõsastele, mis olid kaetud lumekristallidega. Hakkasime metsa poole liikuma. Kõndisime läbi lodumetsa Porijõe äärde, kus tegime hästi palju grupipilte. Sealt edasi põrutasime teiselpool maanteed asuvasse metsa. Kõndisime Porijõest edasi. Poisid leidsid maast murdunud kasepuid, millega nad juudipüssi tegid. Otsisime ka oma eelmise päeva grupipildi tegemise koha üles. Poisid turnisid selle murdunud puu otsas, kuni see nende raskusele järgi andis, seega saime teha ka pildi koos murdunud puuga.

IMG_9054

Kahe tunniselt retkelt tagasi jõudes, tegime kõhutäiteks hunniku pannkooke moosiga. Pannkookide tegemisega juhtus äpardusi, nimelt terve moosipurk libises käest pingile ning pannkooke keerutades, kukkus ka üks kookidest maha – oli palju koristamist. Kõhud kookidest täis pugitud, tegime maja korda ja pakkisime asjad kokku. Veel viimased jutud, mängud ja naljad ning oligi aeg pärastlõunasele bussile kiirustada.

IMG_9111

Sõltumata sellest, et neljandik meie ringi kaaslastest, (k.a ringijuhendaja Ott) kõhugrippi haigestusid, oli meil siiski väga tore üheksakesi aega veeta.

Peske käsi ja püsige terved!

Piltide autorid Tartu Loodusmaja geoloogia ja keskkonna huviringi õpilased Katrin Kello ja Epp Libe.

Vahvat nädalavahetust edastasid meile geoloogia ja keskkonna huviringi õpilased Katrin, Epp, Martin ja Triinu.