Forseliuse Gümnaasiumi loodusklasside õppekäik Järvselja põlismetsa

31. oktoobril käisime Tartu Forsieliuse Gümnaasiumi 7. ja 8. klassiga väljasõidul Järvselja põlismetsas ja looduskaitsealal. Kuna eelmisetel päevadel oli sadanud maha esimene lumi,  oli metsas liikudes tunne nagu oleks metsa sattunud keset jaanuarikuud.

Meie giidiks oli Eesti Maaülikooli doktorant Karli Ligi, kes tutvustas meile Järvselja põlismetsa ning sealseid linde-loomi ja selgitas,  miks Järvselja põlismets on üldse niivõrd oluline. Järvseljal on puude kasvamiseks sedavõrd soodsad tingimused, et siin kasvavad mitmete Eesti puuliikide kõrgusrekordi omanikud. Siin võib näha kasvamas meie kõrgeimat kuuske (44,1m), mändi (43,3m) ja haaba (40,8m). Huvitavate faktidena saime teada, kuidas kuused püüavad vaiku eraldades tekkinud koorevigastusi parandada ja seda, et Järvseljal kasvavad mõned kolmekromosoomilised ehk triploidsed haavapuud, mis on erakordselt kõrged ja samuti seenhaigustele palju vastupidavamad kui tavalised kahekromosoomilised haavad.

Matka käigus näitas Karli Ligi meile, kuidas erinevate jälgede  ja väljaheidete kaudu aru saada, millised loomad-linnud  metsas elavad. Matka lõppedes suundumise Järvselja söögimajja, kus meile pakuti kohalikust põdralihast hakkliharooga. Lõpetuseks tegime oma matka kohta väikese kokkuvõtliku viktoriini.

Matkamuljeid edastas õpetaja Ott Maidre